Сергій Лабазюк: "Будь-яке рішення ЄСПЛ не має практичного значення, якщо відсутній реальний механізм його виконання"

8 Квітень, 2014 - 23:59

У ці дні - весняна сесія ПАРЄ. Не зміг поїхати на сесію як представник українського парламенту, оскільки зараз маємо бути тут і приймати надзвичайно непрості і потрібні рішення для країни. Зокрема, ударним був сьогоднішній день у ВР. Особливо важливим, на мою думку, є законопроект "Про відновлення довіри до судової системи України". 

До слова, мій виступ на сесії ПАРЄ теж мав бути присвячений суду. Правда, ЄСПЛ і тому, як важливо сьогодні владі в Україні виконувати його рішення.

Дещо з мого виступу з цього приводу:

 "... За час свого існування Європейський суд з прав людини, інтерпритуючи Конвенцію, сформулював неоціненну доктрину загальнолюдських цінностей й природного права, яке є основою для утвердження права в українській державі.

Згідно з даними, оприлюдненими Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), кількість справ, що надходять до розгляду з України, — чи не найбільша серед усіх країн—членів Ради Європи. Фактично протягом 1997—2010 років до ЄСПЛ надійшло 26 955 заяв від українського позивача, і, як свідчить статистика, кількість скарг щорік збільшується. Сьогодні на розгляді ЄСПЛ перебуває понад 12 тисяч справ з України, що становить 8% від кількості справ із усіх 47 країн. Найпоширенішими причинами скарг українських громадян до Європейського суду з прав людини є порушення їхніх прав на справедливий судовий розгляд, ефективний засіб юридичного захисту (ст. 6 Європейської конвенції з прав людини) та на власність.

За інформацією ЄСПЛ, 96% цих заяв визнано неприйнятними для розгляду й лише щодо 4% прийнято відповідні рішення. За період із 1997 до 2011 року ЄСПЛ виніс 822 ухвали проти України, в яких установлювалося хоча б одне порушення Європейської конвенції. 

Україна увійшла в десятку країн поруч з Болгарією, Грецією, Італією, Молдовою, Польщею, Росією, Румунією та Туреччиною, в яких систематично виникають затримки у виконанні рішень Європейського Суду. Дуже розповсюдженими стали непоодинокі випадки неможливості виконання або виконання із запізненням рішень Європейського Суду. 

Однак, очевидним є факт, що будь-яке рішення (навіть Європейського суду з прав людини), винесене на користь заявника, не має практичного значення, якщо відсутній реальний механізм його виконання.

Підсумовуючи це, варто зазначити, що незмінним завданням перед Україною залишається належне виконання рішень Європейського суду з прав людини. Особливо, в надскладних кризових умовах сьогодення. У цьому ключі хочу сказати, що я особисто є автором законопроекту про внесення змін до Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" (щодо забезпечення виконання судових рішень) № 2237 від 07.02.2013. 

Законопроект спрямований саме на усунення прогалин у законодавстві щодо виконання рішень Європейського Суду з прав людини з метою захисту прав і свобод громадян України. Законопроект отримав схвальні висновки та в найближчий час буде винесений на голосування до Верховної Ради України.

Ми повинні забезпечити принципово нове ставлення суддівського корпусу до права, до його сприйняття і застосування та врешті до самої функції судової системи в українському суспільстві..."

Сергій Лабазюк

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1440166269557900&id=10...

Теги: