Держава надаватиме фінансову підтримку для розвитку інновацій – Анатолій Гіршфельд

27 Листопад, 2018 - 12:58

В Україні промисловці не отримують ніякої державної допомоги на інновації. Однак сьогодні вже зроблені перші кроки для бюджетної підтримки розробок з боку держави. Про це повідомив народний депутат (депгрупа “Воля народу”), виконавчий директор Національного комітету з промисловго розвитку Анатолій Гіршфельд.

“Про який перехід на «інноваційну модель розвитку» України і конкуренції на ринку ЄС можна говорити, якщо у нас в країні тільки 18% компаній здійснюють інноваційну діяльність, з них 1,1% отримали фінансову допомогу від держави. Очевидно, що таке обмежене коло підприємств не може забезпечити структурні зрушення в економіці”, – зазначає він у своєму блозі на порталі “LB”.

Українська економіка діє за принципом "купи". Тобто відбувається нарощування пропозиції без урахування попиту. Більше третини всіх патентів видається ВНЗ або науково-дослідним інститутам. Для прикладу, в країнах з перехідною економікою цей показник становить в середньому 11%, а в США – 6%. 

“Україні в умовах обмежених фінансових ресурсів вкрай важливі ефективні механізми стимулювання інновацій. Перший крок на цьому шляху вже зроблено. За ініціативи прем'єр-міністра Володимира Гройсмана в бюджеті нинішнього року вперше була закладена програма “Державна підтримка технологічних інновацій для розвитку промисловості”, – підкреслив політик.

Експерти Національного комітету з промислового розвитку спільно з Мінекономрозвитку, врахувавши світову практику й українські реалії, підготували порядок використання бюджетних коштів, а також відбору проектів промислових підприємств, на реалізацію яких буде надаватися фінансова підтримка. 

Анатолій Гіршфельд пояснив основні відмінності програми: “На відміну від попередніх років ці кошти будуть спрямовані на стимулювання бізнесу до розробки та впровадження нових продуктів і процесів. Антимонопольний комітет своїм рішенням визнав, що державна допомога у формі співфінансування реалізації проектів і (або) часткової компенсації відсотків за кредитами, залученими виробниками для реалізації проектів, допустима для конкуренції”.

“Оскільки запропонований інструмент – новий для України, його узгодження з усіма учасниками потребує більше часу. З цієї причини інноваційні проекти промислових підприємств швидше за все не будуть відібрані до кінця 2018 року, а кошти, передбачені для сприяння їх реалізації, – не використано. Національний комітет з промислового розвитку звернувся до Кабінету Міністрів з необхідністю пролонгації на наступний рік урядової ініціативи підтримки технологічних інновацій. Її запуск дозволить перейти до реальних механізмів трансформації з сировинної в інноваційну модель розвитку і, як наслідок, перевести економіку України з категорії "купи" в "зроби сам", – упевнений парламентарій.