ДОБРОВІЛЬНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА АВТОРИТАРНЕ, – ІГОР ЄРЕМЕЄВ

16 Червень, 2015 - 11:49

В лютому 2015 року після тривалого обговорення прийнятий і набув чинності Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Під такою благородною назвою фактично була анонсована реформа адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування. 

Як заявив сьогодні під час виступу у Верховній Раді  лідер депутатської групи «Воля народу» Ігор Єремеєв: «Урядом пропонується зменшити в 10 разів кількість територіальних громад  об’єднавши кілька громад в одну. І якщо для міських жителів процес реформування пройде практично безболісно, то сільських мешканців очікують «болючі сюрпризи». Депутати-мажоритарники, які обиралися на округах про це добре знають і говорять вже давно». 

За його словами, «на початку року сільські громади вже зробили фінансово «беззубими» і  забрали від них всі кошти на освіту й медицину, які спрямовувалися  з державного бюджету. Так стартував перший етап реформи. Тепер беруться до формування нових територіальних громад. І тут ще більше «мін уповільненої дії», адже критерії для такого  формування обрані досить не зрозумілі». На підтвердження цих тез, Ігор Єремеєв  навів кілька прикладів. По-перше, загальноосвітня школа може функціонувати в селі, якщо там проживає не менше 250 дітей, по-друге, стаціонарна лікарня має функціонувати лише в адміністративній одиниці, де проживають не менше 150 тис. людей, а відстань до неї не може перевищувати 100км. «До чого це призведе? Хто знає справжню ситуацію в сільській місцевості по різним регіонам України, добре знає, що подібні вимоги зроблять просто неможливим доступ селян до медицини і освіти. Приміром, як забезпечити максимальні 30 хвилин часу школярам із далеких сіл для доїзду до навчального закладу в новому центрі громади? Адже в багатьох селах навіть відсутній транспорт для перевезення школярів. А поїздка до лікарні за 100-200  км  взагалі може вартувати пацієнту життя!» - зауважив  народний депутат.

Отже, депутатська група «Воля народу» переконана, що реформа адміністративного устрою, децентралізація, які пропонується провести під гаслами доступності та повсюдності публічних послуг можуть дати зворотній результат. 

Під час об’єднання територіальних громад постають також проблеми меж населених пунктів. «Сьогодні  юрисдикції місцевих рад поширюються лише на землі в межах села, селища, міста. Для забезпечення повсюдності місцевого самоврядування треба передати в цю юрисдикцію прилеглі сільськогосподарські землі. Але тоді постає необхідність розмежування юрисдикції цих утворень та рад сусідніх поселень. А сьогодні більшість сіл та селищ практично не мають юридично оформлених меж», - підкреслив голова депгрупи «Воля народу», - Загалом уся розгорнута в нашій країні кампанія децентралізації у формі добровільно-примусового об’єднання територіальних громад нагадує реформу з укрупнення колгоспів та сільських рад в 60-х роках 20 ст., багато з яких  у подальшому вимерли».

«Депутатська група «Воля народу» звернулася до коаліції: припинити популізм та піар на пустопорожніх законопроектах та вигаданих інформприводах. «Замість виступів на ТБ камери, поїдьте в села до людей, поспілкуйтесь, нехай у очі вони вам скажуть, що думають про подібні ПСЕВДОреформи. Може тоді кожен депутат у цьому парламенті зрозуміє, що  до питання адміністративно-територіальної реформи потрібно повернутися і ще раз визначити чіткі критерії її реалізації», - зазначив Ігор Єремеєв. 

Прес-служба ДП «Воля народу»

Теги: