Парламентарі пропонують керувати ВНЗ з елементами корпоративного управління

23 Травень, 2018 - 14:07

У Верховній Раді зареєстровано законопроект 8385, що передбачає комплексні зміни у системі управління закладами вищої освіти. ВНЗ пропонується посилити свою управлінську спроможність та здійснювати діяльність максимально прозоро і більш ефективно. Серед співавторів проекту – народні депутати групи “Воля народу” Ярослав Москаленко, Ігор Молоток та Євген Рибчинський. 

Автори нагадають, що у 2014 році закон “Про вищу освіту” було прийнято раніше, ніж базовий закон “Про освіту”, у зв'язку з чим не було змоги реалізувати очікуваних у вищій освіті змін. Багато нововведень виглядали передчасними і нормативно не були підкріплені. Спостерігалася стагнація вищої освіти, падіння її якості та міграція молоді за кордон. Саме ці обставини зумовили розробити комплексний законопроект “Про внесення змін до закону “Про вищу освіту” щодо зміни системи управління закладами вищої освіти”. Він має узгодити нормативну базу, вдосконалити низку діючих норм та привести їх у відповідність до сьогоднішніх вимог.

У новому документі народні депутати пропонують перейти на модель керування ВНЗ з елементами корпоративного управління. А це означає: наглядові ради матимуть більше повноважень; ректор буде звільнений від господарських функцій і паперової роботи; фінансовий директор стане помічником ректора та буде призначатися ним за погодженням із наглядовою та вченою радою; всі демократичні механізми виборів ректора зберігаються. Особливої ваги набуває стратегічний план розвитку ВНЗ – тут використали синтез американської і німецької моделей управління університетами. Це сприятиме розподілу повноважень і стане запобіжником для можливих бюрократичних чи адміністративних неузгодженостей або конфліктів. 

Прийняття законопроекту надасть можливість удосконалити існуючий порядок управління ВНЗ та створити реальні умови для розвитку, залучення зовнішніх інвестицій та перетворення вищої освіти у відкриту та інклюзивну систему.