Ринку землі однозначно бути - Сергій Лабазюк

10 Травень, 2019 - 16:16

Народний депутат Сергій Лабазюк (депгрупа «Воля народу») вважає, що настав час розробити остаточну концепцію ринку землі, аби парламент наступного скликання зняв мораторій і відкрив прозорий ринок землі. «Повторюся, ринку землі однозначно бути. І говорити вкотре про те, що ми повинні його переносити ще на десятки років, нечесно. Ми повинні відпрацювати чіткі правила, які створять прозорий ринок для всіх гравців», – зазначив він у блозі на порталі «Агровері». 
На його думку, провести через парламент протягом цього скликання законопроект про ринок землі фізично неможливо. Але наразі тема мораторію відпрацьовується у форматі дискусії. 

«Під час Всеукраїнського земельного форуму заступник голови комітету Верховної ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко презентував чотири варіанти запровадження ринку землі в Україні.  Тож тепер відпрацьовуємо спільний документ, віддаємо на обговорення, чуємо пропозиції, враховуємо їх, виношуємо і виписуємо спільний документ, заносимо у сесійну залу. Приймати його фізично будуть наступного скликання, але ми можемо зробити остаточну концепцію зараз», – відзначив парламентарій.

Це має бути контрольований ринок з кількома ключовими моментами: доступ до можливості купувати землю спочатку фізичній особі у визначеному обсязі, який треба розрахувати; має бути розраховано на скільки років ринок буде закритим для юридичних осіб, для іноземних компаній і громадян. Тож на першому етапі перевага надаватиметься громадянам України, фізичним особам, на другому – юридичним структурам у якомусь обсязі, на третьому етапі – іноземні компанії з іноземними інвестиціями. 

Водночас політик додає, що потрібо продумати можливість іпотекі для фермерів: «Ми не будемо мати дешевого доступу до ресурсів (під 3%, під 5%), як ми чули від наших колег сьогодні. Ніхто з вас не зможе купувати землю, коли вартість грошей сьогодні у середньому коштує 20%. Це фізично нереально. Стільки фермери не заробляють на землі, скільки потрібно буде платити, обслуговувати кредит. Тому повинні забезпечити можливість доступу до грошових ресурсів і зробити доступ до іпотеки. У чому вона би мала заключатися? Наприклад, купувати землю на таких умовах:  20% власними грошима, 80% — доплачує держава під той відсоток, який ви будете виплачувати. Він має бути рівний орендній платі, який на сьогоднішній день вже платимо на землю в рік».

Сергій Лабазюк вважає, що варто сворювати такі умови, що сприятимуть росту фермерських господарств: «Хто сказав, що ми повинні сьогодні виключно створити умови для того, щоб селяни продавали землю? А може створити умови, щоб селяни-одноосібники почали більше створювати малих сімейних фермерських господарств, кооперативів та ін. Тому, що зайнятість людей на селі сьогодні критична. І сьогодні молодь виїжджає з села, бо немає місць праці, немає інфраструктурних елементів».

Отже, парламентарій вивів три головні фактори для появи ринку. «Перше – відкритий ринок землі на прозорих умовах, звичайно у контрольованому форматі з першочерговим правом громадян України (фізичних, юридичних осіб). Друге – надання можливості доступу до дешевого ресурсу. Третє – створення можливостей для селян. І ми отримаємо гарну робочу модель і цю дискусію нарешті можна буде закрити», – підсумував він.

Теги: