У парламенті пропонують законодавчо прирівняти електронні сигарети до традиційних

11 Вересень, 2018 - 09:16

На розгляд Верховної Ради надійшов блок із п’яти законопроектів щодо обігу, вживання та оподаткування електронних сигарет, тютюнових виробів для електричного нагрівання, сигар та сигарил. Серед авторів народні депутати, члени групи “Воля народу” Василь Петьовка та Сергій Лабазюк. 

Важливість розроблених проектів полягає у тому, що зникне ілюзія безпеки та нешкідливості електронних сигарет і тютюнових виробів для електричного нагрівання. Адже ці альтернативні продукти так само отруюють організм людини, як куріння звичайної цигарки і споживачі уявлення не мають, що власне вони курять. До того ж питання обігу не регулюється й не контролюється жодною установою. Також враховуючи останні споживчи тенденції та технологічні рішення виробників, тютюнове законодавство потребує деяких корективів.

Змінами, які планується ввести до деяких законів та Податкового кодексу, пропонується:

- встановити державний контроль і заборонити спонсорство, рекламу та стимулювання продажу електронних сигарет та тютюнових виробів для електричного нагрівання, а також врегулювати вміст шкідливих речовин. 
- прирівняти електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання до традиційних сигарет, та, відповідно, оподатковувати їх акцизним податком за такими ж ставками. У разі прийняття цієї зміни, до держбюджету надходитиме не менше 4,5 млрд грн в рік додатково.
- запровадити ставку ввізного мита. Це усуне прогалини у законодавстві, зумовлені появою продуктів, правовий статус яких залишається невизначеним, а також забезпечить додаткові надходження до бюджету України не менше 1,5 млрд грн в рік.
- доповнити Податковий кодекс нормами, спрямованими на збільшення адвалорної ставки акцизного податку, зокрема визначити її на рівні 16%. Це наблизить законодавство України до норм ЄС та поповнить державну казну мінімум на 3,5 млрд грн в рік.
- заборонити при виробництві тютюнових виробів використовувати шкідливі речовини та хімічні сполуки із застосуванням амонію, аміаку та сечовини.

Отже, запропоновані законопроекти спрямовані на забезпечення високого рівня захисту здоров'я людини, адаптації законодавства України до законодавства ЄС на виконання міжнародних зобов’язань та належного рівня оподаткування тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет, що прогнозує стабільні надходження до державного бюджету.