Верховній Раді пропонують посилити соціальний захист мобілізованих громадян

25 Липень, 2014 - 08:04

Народні депутати із групи "Суверенна європейська Україна" Іван Фурсін і Віктор Пилипишин внесли на розгляд Верховної Ради проект Закону №4319а «Про реструктуризацію кредитних зобов'язань громадян України, мобілізованих до лав Збройних сил України, Національної гвардії та інших військових формувань». 

У зв'язку зі складною політичною та військовою ситуацією, яка сталася в Україні на початку 2014 року, виконуючий обов'язки Президента України був змушений підписати Указ № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Десятки тисяч громадян України покинули рідні домівки, сім'ї, роботу і вирушили захищати Батьківщину. У той же час багато з них мали непогашені кредити і через втрату роботи автоматично були позбавлені можливості сумлінно погашати борг у встановленому кредитним договором порядку. 

Також слід зазначити, що за відсутності втручання з боку держави, розвиток ситуації може привести, з одного боку, до збільшення частки проблемних активів у кредитному портфелі банків і витрачання ними значних ресурсів на спроби погашення заборгованості за кредитами в судовому порядку, і з іншого - до подальшого зубожіння населення та збільшенню соціальної напруженості. 

За таких умов видається за необхідне прийняття термінових заходів для врегулювання цієї проблеми на законодавчому рівні. 

Всебічна підтримка осіб, які зараз перебувають у лавах Збройних сил України та інших військових формувань, захищають нашу Батьківщину, є першочерговим завданням держави. Прийняття даного законопроекту обумовлено необхідністю вжиття оперативних заходів, спрямованих на забезпечення фінансової стабільності в державі, відновлення довіри населення до банківських установ і державі в цілому, посилення захисту громадян України, які мобілізовані до лав Збройних сил України та інших військових формувань. 

Пропонований законопроектом механізм є компромісним і розподіляє фінансову відповідальність між банками та фізичними особами-позичальниками. 

Положення законопроекту надають можливість фізичній особі-позичальнику протягом трьох місяців з моменту набрання чинності даного закону звернутися в банк із заявою про проведення реструктуризації зобов'язань по кредиту, відповідні ознаками, визначених проектом. Банки зобов'язані провести реструктуризацію по таких кредитах шляхом встановлення кредитних канікул та скасування штрафних санкцій нарахованих за прострочення сплати обов'язкових платежів по кредиту в період між мобілізацією громадянина України і до моменту звернення в банк із заявою про реструктуризацію кредиту. 

Законопроект передбачає, що реструктуризації підлягають зобов'язання по кредиту, які відповідають сукупності таких ознак: 

- Загальна сума несплачених зобов'язань по кредиту не перевищує в еквіваленті за курсом Національного банку України 1 млн. гривень; 

- Відсутність простроченої заборгованості по кредиту станом на час, коли громадянин України був мобілізований. 

Реструктуризація зобов'язань за кредитом здійснюється шляхом внесення змін до договору, які передбачають: 

1) відстрочку з погашення основної суми кредиту та / або відсотків на період мобілізації позичальника; 

2) скасування штрафних санкцій за кредитом, які були нараховані за прострочення сплати обов'язкових платежів по кредиту в період між мобілізацією громадянина України та реструктуризацією кредиту, 

3) обмеження розміру штрафних санкцій після реструктуризації кредиту рівнем подвійної облікової ставки Національного банку України. 

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законів України, а його реалізація не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України. 

Реалізація норм закону посилить соціальний захист громадян України, які мобілізовані до лав Збройних сил України та інших військових формувань, а також забезпечить фінансову стабільність в державі, і сприятиме відновленню довіри населення до банківських установ і державі в цілому.