Ветеранам війни та їхнім сім'ям пропонують відновити низку соціальних пільг

29 Січень, 2019 - 11:45

У Верховній Раді зареєстровано проект закону 9499, яким пропонується внести зміни до державного бюджету, аби забезпечити соціальний захист ветеранам війни та членам їхніх сімей. Серед авторів народний депутат Сергій Шахов (депгрупа «Воля народу»). 

Основною метою законопроекту є забезпечення належного фінансування відновлених пільг і гарантій ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у зв’язку з прийняттям рішення Конституційного Суду від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018.

Свого часу ветеранам війни, а також особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, необґрунтовано скасували низку пільг. А виходячи зі змісту статей Конституції, держава повинна надавати їм і членам їхніх сімей особливий статус та забезпечувати додаткові гарантії соціального захисту. Водночас обмеження або скасування пільг та інших гарантій соціального захисту можливе лише у разі запровадження рівноцінних або більш сприятливих. Насправді ж сталося так, що окремі пільги стали надаватися за умови, коли розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищував величини доходу, визначеному Кабінетом Міністрів. Таким чином багато учасників війни втратили право на безоплатне одержання певних лікарських засобів, знижку на квартирну оплату і користування комунальними послугами, позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення телефонів тощо. Тобто наслідком запровадження умови для надання окремих пільг стало їх скасування для певного кола осіб.

Тому гостро постало питання фінансування відповідних пільг та компенсацій. Відповідно до Бюджетного кодексу пільги зазначеним особам фінансуються за рахунок місцевих бюджетів. Проте, місцеві бюджети прийняті, і в них не передбачено додаткові видатки на пільги, які відновлено у зв’язку з прийняттям рішення Конституційного Суду. Проведена децентралізація фінансів також не враховує додаткові витрати, які виникають у місцевих бюджетів. Отже, держава має взяти на себе відповідальність за належне фінансування відновлених соціальних гарантій ветеранів та членів їх сімей.

Тому пропонується передбачити для Мінсоцполітики нову субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг у сумі 100 млн грн. Зазначену субвенцію пропонується профінансувати за рахунок скорочення видатків Резервного фонду.

Реалізація законопроекту сприятиме відновленню конституційних прав учасників війни та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, покращить їхні умови життя, а також зніме соціальну напругу серед населення, яка виникла після скасування відповідних пільг.

Теги: